Geneza Alfabetu Morse’a

alfabet-morsea-czarter-jachtow

 

Geneza Alfabetu Morse’a

Kod Morse’a zwany również Alfabetem Morse’a to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych alfabetów świata. Powstały w 1840 roku stworzony został przez amerykańskiego prekursora telegrafii Samuela Morse’a, którego wspomagał przy tym Alfred Vail. Alfabet jest sposobem prezentacji liter, cyfr oraz znaków specjalnych, wykorzystując do tego sygnały dźwiękowe, błyskowe lub impulsy elektryczne.

Kropka i kreska

Alfabet Morse’a w telekomunikacji radiowej na szeroką skalę jest wykorzystywany od roku 1890. Z powodzeniem służy również telegrafistom w żegludze morskiej, a więc komunikować się w ten sposób można też na jachcie, wykorzystując do tego na przykład błyskowe lampy.

Podstawą Alfabetu Morse’a są kilkuelementowe serie znaków krótkich – kropek lub długich – kresek z uwzględnieniem, że jeden znak długi trwa co najmniej tyle, co trzy znaki krótkie. Ścisłe zasady dotyczą również przerw między elementami znaku oraz między poszczególnymi znakami. Wynoszą one odpowiednio jedną kropkę i jedną kreskę. Dzięki temu Kod Morse’a zrozumieć jest w stanie każdy bez konieczności wykorzystania specjalistycznych urządzeń dekodujących. Przez wiele lat, a nawet obecnie jest to uniwersalny sposób komunikacji, który pozwala komunikować się kapitanom czarterującym jachty na Mazurach.

Sygnał alarmowy

Najlepsi radiotelegrafiści są w stanie zrozumieć i przetłumaczyć nawet 40 słów na minutę, które kodowane są tym alfabetem. Rekord należy natomiast do Teda R. McElroy’a, który w konkursie zorganizowanym w Asheville w 1939 roku w ciągu minuty odczytał aż 75 kodowanych słów.

Na przestrzeni lat Alfabet Morse’a był wielokrotnie modyfikowany i udoskonalany. Skutkiem tego dziś jest to międzynarodowy kod radiowy stosowany w urządzeniach radionawigacyjnych nadających swoje sygnały w sposób ciągły i automatyczny. Powstało też wiele komend specjalnych, wśród których najpopularniejszą jest sygnał alarmowy SOS.

Wynajmując jacht w Marinie Nawigatorze, od naszych klientów nie wymagamy znajomości Alfabetu Morse’a, choć nie mamy wątpliwości, że dobrze jest, kiedy na jachcie znajduje się osoba, która zna jego podstawy i w razie ewentualnego niebezpieczeństwa powiadomi o tym specjalistyczne służby. Być może czas najwyższy na przyswojenie jego zasad?