Hierarchia na Jachcie

hierarchia-na-jachcie-czarter-mazury

 

Hierarchia na jachcie – kto jest najważniejszy?

Czarter jachtu na Mazurach to coś więcej niż tylko czarter, to niekończąca się przygoda posiadająca wiele swoich oblicz. W Polsce nie ma lepszego miejsca na to, aby oddać się żegludze. Pamiętajmy jednak, że szczęśliwa żegluga to taka, podczas której pamiętamy o przestrzeganiu zasad i dobrych nawykach. Żegluga to nie tylko przyjemność, ale i rozwaga w celu zapewnienia bezpieczeństwa sobie i innym członkom załogi. No właśnie, załoga… kto jest na niej najważniejszy?

Kapitan – pierwszy po Bogu

Kto jest najważniejszy na jachcie? Oczywiście tak jak na każdej innej jednostce pływającej za wszystkich odpowiada kapitan. To właśnie on powinien cechować się największym doświadczeniem w żegludze oraz mieć pieczę nad wszystkim i wszystkimi, którzy znajdują się na jego łodzi.

Ważne jest, aby przed wyjściem z portu sprawdził on stan techniczny jachtu, wszystkie instalacje (gazowa, wodna, elektryczna, paliwowa) oraz środki asekuracyjne, ratunkowe i przeciwpożarowe. Do jego zadania należy również przeszkolenie załogi z zakresu bezpieczeństwa.

Pod kapitanem znajdziemy oficerów, mechaników, bosmanów czy kucharzy, choć to hierarchia, z którą na jachcie spotykamy się sporadycznie. Nie ma potrzeby stosowania takiego nazewnictwa, choć jeśli chcecie być bosmanem, przyglądać się silnikowi jako mechanik czy przygotowywać posiłki w kambuzie, macie taką możliwość.

Komunikacja

Nawet najlepsza załoga nie zdoła zapewnić bezpieczeństwa pasażerom, jeśli jej członkowie nie będą w stanie sprawnie się komunikować. Komunikacja na jachcie jest bowiem podstawą bezpieczeństwa. Nie oznacza to jednak, że musisz znać na pamięć wszystkie pojęcia z żeglarskiego słowniczka. Jeśli z żaglami macie do czynienia tylko od święta nie ma takiej możliwości. Mimo wszystko jego podstawy warto sobie przyswoić. Takie terminy żeglarskie jak cuma, balast, rufa, dziób, grot czy grotmaszt musisz znać na pamięć. Zapamiętać je pomoże Ci nasza seria edukacyjne „Bezpieczne Żagle”, którą znajdziesz na naszym fanpage na Facebooku. Nie zapomnij również o żeglarskim pozdrowieniu – A-hoj!

Podsumowując każdy, kto wchodzi na pokład jachtu, musi znać swoje miejsce w szeregu i wykonywać zadania, które są mu przydzielone. To w połączeniu ze sprawną komunikacją zapewnia bezpieczeństwo i gwarantuje rejs bez żadnych kłótni i zatargów. Skoro wiecie już wszystko, pozostaje nam zaprosić Was na czarter jachtów w Marinie Nawigatorze.