Mazury na ludowo!

mazury na ludowo

 

Mazury na ludowo!

Spędzając urlop na Mazurach warto poświęcić chwilę, aby dowiedzieć się czegoś więcej o tradycjach kulturowych Warmii i Mazur. Dobrym pomysłem jest zwiedzenie Muzeum Warmii i Mazur, które mieści się w olsztyńskim Parku Zamkowym.

Sztuka w gotyckim zamku

Zostało one założone w 1945 roku a jego siedzibą jest wspaniały XIV-wieczny zamek gotycki, który został wybudowany dla administratora dóbr kapituły warmińskiej. Warto wspomnieć, iż w latach 1516-1521 wspomnianą funkcję administratora pełnił sam Mikołaj Kopernik. Do dnia dzisiejszego można podziwiać wykonaną przez niego własnoręcznie doświadczalną tablicę astronomiczną, która znajduje się na ścianie krużganki.

Park Podzamcze Olsztyn

Park Podzamcze na terenie Olsztyna (zdjęcie: visit.olsztyn.eu)

Strój ludowy

Jednym z najbardziej charakterystycznych przejawów kultury ludowej jest strój. Mazurski strój ludowy zaniknął pod koniec XIX wieku, mamy jednak okazję podziwiać go między innymi właśnie w Muzeum Warmii i Mazur.

W przypadku tradycyjnego stroju ludowego kobiet, był on mocno zróżnicowany. Latem kobiety ubierały westki (rodzaj stanika) albo kabaty (rodzaj żakietów) oraz jubki. W domu chodziło się boso, a do pracy w polu zakładano kloce. Kobiety zamężne zawsze miały na sobie kabaty a do pracy w polu zakładały dodatkowo fartuchy, panny nosiły staniki a podczas pracy zakładały lniane chusty. Podczas zimowych miesięcy kobiety zakładały koszule oraz suknie z długimi rękawami oraz barchanowe wistki. Dodatkowo chroniono się przed mrozem za pomocą strykowanych pończoch oraz kloców. Głowę osłaniano wełnianą chustą a na ręce wkładano grube wełniane rękawiczki. Noszono również białe czepki, na które wiązano czerwono, zielone albo niebieskie chustyMazurki nosiły również czarne, sznurowane do połowy łydki buciki.

Strój Mazurski (Kaszubski)

Mazurski Zespół Pieśni i Tańca „Ełk” w stroju kaszubskim (zdjęcie: MZPiT Ełk)

Panowie zakładali białe, lniane koszule oraz długie lniane spodnie (zwane portkami albo buksami). W zimne dni ubierano dodatkowo niebieskie, czerwone lub brunatne kamizelki (tak zwane westy), a na nie zakładano niebieskie lub granatowe marynarki (zwane żakietami lub jaką). Mazurzy nosili skórzańce, klumpy, korki – czyli długie buty. Na głowę zakładano szare filcowe lub słomiane kapelusze. Do pracy w polu ubierano lniane koszule, flanelowe kalesony, czarny podkoszulek, weski oraz flanelowe koszule.