Wilczy Szaniec

wilczy-szaniec-mazury-krzyż

 

Wilczy Szaniec w Mazurskich lasach

W samym sercu Mazur znajdują się pozarastane ruiny kwatery głównej Adolfa Hitlera. Okolica niepozornej małej wsi Gierłoż leżącej na skraju lasu była świetną kryjówką dla niemieckiego dowództwa. To stamtąd wychodziły decyzje o budowaniu kolejnych obozów koncentracyjnych, planowano budowę Tysiącletniej Rzeszy, tu też dokonano nieudanego zamachu na życie Adolfa Hitlera w 1944 roku.

 

Dlaczego Mazury?

Las w którym zlokalizowano Wilczy Szaniec idealnie się nadawał na kolejną kwaterę Hitlera. Jak większość kwater wojennych znajdowała się ona w oddaleniu od dużych miast, pośród sporych kompleksów leśnych. Otoczona przez jeziora oraz bagna utrudniało dostęp drogą lądową, było również doskonałym kamuflażem przed oczami pilotów, będąc prawie niezauważalne z powietrza.

mazury-wilczy-szaniec-makieta

 

Las w którym zlokalizowano Wilczy Szaniec znajduje się niedaleko od granicy z Rosją, co z perspektywy planowanego ataku na ZSRR (plan Barbarossa) było doskonałą lokalizacją. Mazury ponadto (Prusy Wschodnie) były najlepiej ufortyfikowanym okręgiem Rzeszy Niemieckiej. Na ich terenie znajdowało się wiele twierdz, okopów przeciwpancernych, zapór przeciwczołgowych czy zasieków z drutów kolczastych. Atutem tej lokalizacji było również lotnisko w pobliskim Wilamowie czy linia kolejowa łącząca Kętrzyn z Węgorzewem.
Na terenie Wolfschanze (nazwa pochodzi od pseudonimu Hitlera) postawiono około 200 budynków (w tym 80 ceglano-betonowych), elektrownię, dworzec kolejowy, wodociągi, dwa lotniska oraz dwie centrale dalekopisowe. Hitler spędził tam 850 dni.

mazury-wilczy-szaniec-kwatera

 

Jak to się zaczęło

Decyzję o budowie podjęto w 1940 roku, a pracami nad powstaniem jednego z najsłynniejszych i najbardziej tajnych obiektów kierował Fritz Todt – twórca „Organistation Todt”. Prace rozpoczęto pod pozorem budowy zakładów chemicznychAskania” w Gierłoży. Główne bunkry pozbawione były okien, a kształtem przypominały wielkie prostokątne betonowe bloki. Bunkry posiadały parę kondygnacji, a zaopatrzone były w windy oraz wiele zabezpieczeń. Wilczy Szaniec wyróżniał się niezwykle zaawansowanym systemem zabezpieczeń.
Cały obszar podzielony był na dwie strefy a jakiego wielkość wynosiła 250 ha oraz dodatkowo 800 ha lasów. Terenu w pierwszej kolejności broniła zapora z drutu kolczastego oraz pola minowe.

Zarówno wywiadowi radzieckiemu jak i alianckiemu nie udało się zlokalizować tej kwatery. Nawet okoliczna ludność nie wiedziała, co tak naprawdę kryje się w pobliskim lesie.

mazury-wilczy-szaniec-bunkier

 

Śladami Hitlera

Aktualnie Wilczy Szaniec jest niezwykle popularną atrakcją turystyczną regionu, i udostępniony jest dla zwiedzających od rana do wieczora. W budynku służącym niegdyś Gwardii Przybocznej mieści się dziś hotel oraz restauracja. Prócz zwiedzania można sprawdzić swoje snajperskie umiejętności na strzelnicy czy wybrać się na przejażdżkę pojazdami pancernymi.