Zimowe atrakcje na Mazurach

Zimowe atrakcje na Mazurach

Zimowe atrakcje na Mazurach

Zima jest czasem beztroskiej zabawy na świeżym powietrzu, która sprawia wiele radości nie tylko najmłodszym, ale również tym starszym. Spędzenie jej na Mazurach jest doskonałym pomysłem, gdyż atrakcji jest naprawdę sporo – każdy znajdzie coś dla siebie!

Zimowe bieganie

Narty obecne są nie tylko na stoku. Mazury mają idealne warunki dla narciarstwa biegowego, a dzięki urozmaiconej budowy terenu oraz zwykle długich i śnieżnych zim każda wyprawa na biegówkach staje się prawdziwą przygodą. W Krainie Tysiąca Jezior Mazurskich możemy znaleźć wiele profesjonalnie przygotowanych tras, spełniających oczekiwania nawet tych najbardziej wybrednych. W okolicy Puszczy Piskiej możemy znaleźć aż sześć szlaków o łącznej długości 40  kilometrów.
Ąby rozpocząć swą przygodę z biegówkami nie potrzebujemy żadnych specjalnych umiejętności, wystarczy ogólna dobra kondycja, nie ma również żadnych ograniczeń wiekowych. Sport ten jest zdrowy, bezpieczny a przede wszystkim dający możliwość poznania krajobrazu, gdyż poruszamy się najczęściej cały czas w pięknych, zimowych lasach.

W Mrągowie, położonym jedynie 20 kilometrów od Mariny Nawigator, znajdziemy dobrze przygotowane szlaki narciarskie. Jedna z nich biegnie przez Park Słowackiego przy Jeziorze Czarnym. Trasa ta jest dosyć krótka (2,5 kilometra). Całość trasy przebiega przez las, a teren jest na niej mocno pagórkowaty. Takie urozmaicenie terenu sprawia, iż trasa jest bardzo atrakcyjna, dodatkowo przez całą jej długość rozciągają się piękne widoki.

Narty biegowe Mazury

 

Narty biegowe Mazury

Stoki narciarskie

Miłośnicy jazdy na nartach lub snowboardzie wcale nie muszą jechać w góry! Na Mazurach znajdują się doskonale funkcjonujące ośrodki narciarskie. Najbliżej Mariny Nawigator, bo jedynie 6 kilometrów, znajdziemy stok narciarski znajdujący się przy Hotelu Gołębiewskim. Znajdziemy tam prawie kilometr tras zjazdowych, które są dobrze przygotowane. Stok jest dośnieżany, ratrakowany oraz dobrze oświetlony. Na stoku funkcjonuje kolejka linowa, oraz przytulny bar z szerokim asortymentem.
Innym popularnym narciarskim punktem Mazur jest Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie. Stok ten znajduje się w odległości jedynie 20 kilometrów do Mariny Nawigator. Dla narciarzy przygotowano tam pięć tras narciarskich oraz trzy wyciągi. Zieloni narciarze mogą skorzystać z oferty szkoły jazdy. Całość terenu jest oświetlona, oraz ratrakowana co pozwala utrzymać doskonałe warunki przez cały czas.
Wielbiciele białego szaleństwa z pewnością docenią również ofertę Pięknej Góry w Gołdapi, gdzie znajdziemy aż pięć wyciągów oraz dwa kilometry dobrze przygotowanych tras zjazdowych, o różnym stopniu trudności. Na terenie ośrodka funkcjonuje również snowpark i szkoła jazdy oraz wypożyczalnia sprzętu. Od Mariny Nawigator dzieli Piękną Górę 40 kilometrów.

Te trzy ośrodki to najpopularniejszy wybór turystów, na Mazurach jest jednak więcej stoków narciarskich, np. nieopodal Giżycka, Suwałk czy w Elblągu.

Rzeka atrakcji

Alternatywą dla narciarstwa może być spływ kajakiem, gdyż wbrew pozorom to rozrywka nie tylko na lato, ale również i zimę. Mazurskie rzeki idealnie się do tego nadają, gdyż niezwykle rzadko pokrywa je lód. Przygotowanie do takiej przygody jest raczej mało wymagające – wystarczy tylko ubrać ciepłe, nieprzemakalne ubranie. Najpopularniejsze szlaki kajakowe rozpoczynają się w Piszu i Rucianem-Nidzie, można również tam wypożyczyć kajaki.

Kajaki zimą Mazury

 

Kajaki zimą Mazury