Cudne Mazury

mazury-cud-natury-jezioro

 

Cudne Mazury

„Nowe siedem cudów natury” to projekt wyboru siedmiu nowych cudów świata, które proponowane były przez szwajcarską fundację New7Wonders. Internauci mieli możliwość brania udziału w plebiscycie, gdzie głos można było oddać na jednego z ponad 400 kandydatów z 222 państw. Gdy głosowanie się zakończyło, wybrano 77 pretendentów do tytułu Nowego Cudu Natury.

Kraina Tysiąca Jezior

Mazury dumnie dostały się do finału, zajmując wysokie 14 miejsce. Przysporzyło się to ogromnie do promocji Mazur na świecie, ale także w Polsce, a region stał się bardziej rozpoznawalny. Jakie miejsca wyprzedziły mazurskie jeziora w walce o podium? Mazury walczyły w doborowym towarzystwie! W finale znalazła się Amazonia, Bu Timah, Wyspy Galapagos, Wodospad Iguazu, Komodo, Zatoka Milforda, Góra Stołowa, Salto del Angel, Klify Moher, Wielki Kanion Kolorado, jaskinie Jeitta, Malediwy, Wulkany Błotne w Azerbejdżanie, Uluru, Zatoka Fundy, Morze Martwe, Wielka Rafa Koralowa, Wyspa Jeju, rzeka Puerto Princesa, Wezuwiusz Schwarzwald, El Yunque, Zatoka Halong, Kilimandżaro, Matterhorn, Sundarbany oraz Yushan. Wśród wygranej siódemki znajdziemy natomiast Amazonkę, wietnamską Zatokę Ha-Long, wspaniały Wodospad Iguazu znajdujący się na granicy Argentyny z Brazylią, indonezyjska Wyspa Jeju, podziemną rzekę Puerto Princesa na Filipinach oraz znajdującą się w Republice Południowej Afryki Górę Stołową.

Warto wspomnieć, że prócz Pojezierza Mazurskiego Polska była reprezentowana również przez Puszczę Białowieską oraz Pustynię Błędowską.

mazury-cud-natury-szuwary

 

Mazury to coś więcej niż tylko jeziora

Warmia i Mazury jest krainą położoną w północno-wschodniej Polsce. Na jej obszarze występuje ponad 2000 jezior, i to tutaj znajdują się największe Polskie jeziora – Śniardwy oraz Mamry.
Kraina Tysiąca Jezior to również wspaniała przyroda! Na jej terenie znajdziemy mnóstwo pomników przyrody, rezerwatów oraz lasów. Mazury przyciągają również ciekawymi obiektami o znaczeniu historycznym, jak kościoły, skanseny, muzea czy pałace.

Bliskość natury, atmosfera panująca w regionie oraz życzliwość mieszkańców są jednymi z wielu powodów, dla których chce się wracać do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.