Dzieci na pokładzie

Dzieci na pokładzie

Wiele osób całkiem niesłusznie rezygnuje ze spędzania wakacji pod żaglami z uwagi na małe dzieci. Dla najmłodszych będą to niezapomniane wakacje pełne przygód i nowych doświadczeń, wystarczy się do nich odpowiednio przygotować. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo, ale warto też zadbać o dodatkowe rozrywki dla najmłodszych, którzy dosyć szybko się nudzą.

 

Odpowiednio przygotowany jacht

Wybierając się na jacht z małym dzieckiem najlepszym rozwiązaniem będzie wybór jachtu typowo rodzinnego, posiadającego szeroką gamę udogodnień i zabezpieczeń. Przed wejściem na pokład w miarę możliwości najlepiej jest zabezpieczyć wszystkie wystające i ostre krawędzie. Jacht powinien być czysty oraz w bardzo dobrym stanie technicznym.
Najlepszym pomysłem jest zaplanowanie trasy jeszcze przed rozpoczęciem rejsu. Powinna ona się składać z krótkich, nie trwających więcej niż 3-4 godziny odcinków. Warto również zaplanować miejsca postojowe biorąc pod uwagę atrakcje dla najmłodszych.

 

Podczas rejsu

Rzeczą najbardziej podstawową i najważniejszą są odpowiednio dobrane kapoki dla dzieci. Należy dobrać je pod kątem wagi dziecka. Dodatkowym atutem może być rączka z tyłu kapoka, która pozwoli na zatrzymanie dziecka, ewentualnie w najgorszym wypadku wyłowienie go z wody. Bardzo dobrą zasadą której należy się trzymać, jest zasada „jednej ręki dla jachtu” – znaczy to tyle, co trzymanie się jedną ręką jachtu w każdym momencie przebywania na pokładzie.
Niezwykle istotną kwestią jest to, żeby nigdy (!) nie przywiązywać dziecka za pomocą szelek lub linek do pokładu. Jeśli jacht ulegnie wywrotce dziecko wyląduje pod wodą, co może źle się skończyć.
Podczas rejsu dzieci powinny przestrzegać paru żelaznych zasad. Jedną z nich jest to, aby w czasie żeglugi było zawsze ubrane w kamizelkę ratunkową, nawet przebywając pod pokładem. W czasie wszelakich manewrów najmłodsi powinni siedzieć w środku, aby być jednocześnie na widoku i nie przeszkadzać.
Udając się z dzieckiem na urlop należy jednak przede wszystkim zachować rozwagę i zdrowy rozsądek.