Otwarcie Kanału Niegocin w sezonie 2019

Otwarcie Kanału Niegocin

Już kolejny sezon miłośnicy żeglarstwa musieli przeprawiać się po mazurskich szlakach, z których wyłączony został Kanał Niegociński. Jego remont rozpoczęto w lipcu 2016 roku. Zaplanowany termin zakończenia prac został jednak znacznie przedłużony, dlatego przez cały sezon 2017 oraz 2018 kanał był zamknięty dla jednostek pływających. Otwarcie planowane jest na sezon 2019.

Kanał Niegociński – ważny punkt dla mniejszych jednostek pływających

Kanał Niegociński to jeden z kanałów mazurskich. Łączy Niegocin z Jeziorem Tajty. Kanał ma długość 1 200 m i jest używany przez mniejsze statki. Chętnie korzystają z niego osoby prywatne, które czarter jachtów na Mazurach traktują jako udany sposób na urlop, wakacje, weekend ze znajomymi czy rodzinną wycieczkę krajoznawczą. Duże statki pasażerskie Żeglugi Mazurskiej pływają po Kanale Giżyckim (Kanał Niegocin jest dość płytki).

Kanał wiedzie pod mostem linii do Giżycka, obok miejscowości Wilkasy i Giżycko. Pozwala on przepłynąć od jeziora Kisajno i Niegocin do jeziora Tajty.

Remont Kanału Niegocin

Mazury dotkliwie odczuły zamknięcie Kanału Niegocin z powodu remontu. Prace zostały rozpoczęte w lipcu 2016 roku i wywołały wiele sprzeciwów środowiska żeglarskiego odwiedzającego Mikołajki, Giżycko oraz inne miejscowości na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Osoby zamawiające czarter jachtów na Mazurach musiały w ostatnich sezonach korzystać z Kanału Giżyckiego (Łuczańskiego), co było bardziej kłopotliwe m.in. z powodu wzmożonego ruchu oraz przepustowości zmniejszonej przez most obrotowy.

Celem remontu było pogłębienie kanału do głębokości 1,5 metra oraz wymiana starych umocnień brzegów. Stare umocnienia mają zastąpić szczelne ścianki żelbetowe zakończone żelbetowym oczepem. Koszt inwestycji oszacowano na 11,5 milionów złotych.

Przedłużające się prace budowlane wywołały protesty środowiska żeglarskiego, które zwróciło się do zarządu Wód Polskich z petycją o otworzenie kanału w sezonie 2018 (poza godzinami wykonywania prac remontowych). Wody Polskie odmówiły jednak prośbie ze względów bezpieczeństwa. Kanał nie został udostępniony żeglarzom. Przedłużenie prac remontowych jest spowodowane m.in. instalacjami pod dnem kanału, które utrudniają remont. Chodzi tutaj o przewody energetyczne PGE Dystrybucja S.A. oraz kolektory ciśnieniowe (własność Gminnego Zakładu Komunalnego Sp. z o.o.). Instalacje nie spełniają norm zapisanych w projektach, dlatego sprawy trafiły do odpowiednich organów, co opóźnia prowadzenie prac związanych z pogłębianiem kanału i przebudową jego brzegów.

Otwarcie kanału planowane na sezon 2019

Otwarcie kanału Niegocin planowane jest przed sezonem żeglarskim 2019. To pozwoli wielu żeglarzom powrócić na ulubiony szlak i uniknąć konieczności przepływanie Kanałem Giżycki, gdzie most obrotowy zmniejsza przepustowość i utrudnia przepływ.