Pojazdy Militarne na Mazurach? Przygotuj się na więcej!

pojazdy-militarne-na-mazurach

 

Pojazdy Militarne na Mazurach? Przygotuj się na więcej!

Zainteresowanie tematyką wojskową wyraźnie wzrasta. I to zarówno w jej aspekcie historycznym, o czym świadczą choćby liczne akcje rekonstrukcyjne, związane z różnymi działaniami wojennymi, jak i w aspekcie współczesnym, z czego wynika powstawanie różnych formacji paramilitarnych i powodzenie ekstremalnych ćwiczeń i obozów. Przekłada się to również na zainteresowanie sprzętem wojskowym, historycznymi i współczesnymi samolotami, czołgami i innymi pojazdami militarnymi, uzbrojeniem.

Atrakcje na Mazurach nadążają i za tym. Warto tu wskazać na Strefę Militarną – Poligon Mazur, zlokalizowany niedaleko Mazurolandii, parku miniatur i atrakcji dla dzieci, oraz Wilczego Szańca, byłej kwatery wojennej Adolfa Hitlera. Jest to miejsce, w którym każdy zainteresowany może w kompleksowy i rzetelny sposób zapoznać się z historią światowej militarystyki i wojskowości, ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej, choć w prezentowanej tam bogatej kolekcji znajdują się również eksponaty z I wojny światowej i czasów powojennych. Oprócz możliwości zwiedzenia Muzeum Militarnego, Poligon udostępnia strzelnicę, przymierzalnię mundurów oraz częstuje… wojskową grochówką. Słowem połączenie militariów z lekcją historii, przygodą i zabawą.

 

Przejażdżki pojazdami militarnymi

Specjalną atrakcją, jaką oferuje Poligon Mazur, są turystyczno-historyczne przejażdżki pojazdami militarnymi po poligonie oraz po II strefie Wilczego Szańca. Niezapomniane wrażenia gwarantowane! Do dyspozycji chętnych pozostają (choć czasowo mogą być wyłączone z eksploatacji) takie pojazdy, jak: zaprojektowany w Związku Radzieckim, po roku 1963 używany w ponad 45 krajach, opancerzony pojazd rozpoznawczo-patrolowy BRDM-2; zaprojektowany w Czechosłowacji, ale produkowany głównie w Polsce, zaliczany niegdyś do najlepszych pojazdów tego typu na świecie, transporter opancerzony SKOT; uczestniczący po 1972 r. w większości konfliktów zbrojnych, rosyjski pojazd terenowy UAZ 469; czy produkowany do 1959 roku samochód ciężarowy Lublin 51. Po wcześniejszym kontakcie w grę mogą wchodzić także samochody terenowe, motocykle i inne pojazdy opancerzone, a nawet… radziecki czołg podstawowy I generacji – T-55.
Do Poligonu – Strefy Militarnej trzeba jednak jakoś dojechać. Wynajem apartamentów Mazury proponują choćby w odległym o około 50 km ośrodku Marina Nawigator, gdzie można później w luksusowych warunkach odpocząć po „wojennych” trudach.