Przystanek na trasie żeglugowej: Mamerki

Mamerki Mazury

Miłośnicy mazurskich jezior z pewnością znają nazwę Mamerki, gdyż jest to jedna z miejscowości leżących nieopodal Giżycka i Węgorzewa. Znajdując się nad jeziorem Mamry, nie wyróżnia się jednak na tle innych małych portów i miasteczek. Skarby znajdują się jednak nieco dalej…

Miejscowość z przeszłością

Mamerki to dziś mało znana, niepozorna miejscowość. Jednak w czasach niemieckiej okupacji stanowiła samodzielny, w pełni samowystarczalny organ. Miasteczko było chronione przez zmechanizowany batalion wartowniczy. Dodatkowo, bezpieczeństwa strzegły cztery duże wartownie oraz płot z drutu kolczastego. Na słupach, które podtrzymywały drut, zamontowane były telefony oraz reflektory. Istniała także obrona przeciwko atakom z powietrza.

Takie zaplecze posiadała Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych. W latach czterdziestych na jej użytek zbudowano 250 obiektów, w tym 30 schronów. W specjalnych korytarzach kompleksu pracowali sztabowcy i służby łączności, a do dyspozycji żołnierzy pozostawały – oprócz kwater – takie udogodnienia jak kasyno, poczta, kino czy sauna.

W naszych czasach

Do naszych czasów obiekty Kwatery Głównej zachowały się praktycznie w nienaruszonym stanie. Do dyspozycji odwiedzających pozostają dzięki temu imponujące budynki, między innymi gigantyczny schron, którego ściany mają siedem metrów. Można wejść zarówno do środka, jak też na dach całej budowli, co robi niezapomniane wrażenie na zwiedzających.

W kontekście tak rozbudowanego kompleksu, dostępnego dla miłośników historii, zdziwienie może jedynie budzić, iż jest on mniej znany i popularny niż Wilczy Szaniec, znajdujący się o 18 km dalej.

Ciekawostki

Na koniec warto przytoczyć ciekawostki, które również mogą wpłynąć na chęć odwiedzenie Mamerek. Należy do nich przede wszystkim niecodzienny widok betonowych bloków w środku lasu. Jest to pozostałość po budowie śluzy Leśniewo Górne. Na frontowej ścianie z betonu widać odcisk niemieckiego godła. Legenda mówi, iż ono samo spoczywa na dnie śluzy.

Drugą ciekawostka jest, iż to właśnie w Mamerkach zaczyna się Kanał Mazurski, który z założenia miał łączyć jeziora Mazurskie z Bałtykiem. Nie został jednak nigdy ukończony i nawet jego początkowy odcinek nie jest żeglowny.

Na wyprawę do Mamerek warto poświęcić chwilę, aby zobaczyć wszystkie te miejsca, w szczególności poniemieckie bunkry. A po powrocie z wyprawy do przeszłości już niedaleko znajdują się większe miejscowości, które mogą posłużyć za dłuższą bazę.