Święta po Mazursku

Święta po Mazursku marina nawigator

 Święta po Mazursku

Kraina Tysiąca Jezior jest doskonałym miejscem na spędzenie okresu świątecznego. Wszechobecna bliskość przyrody, cisza i spokój. Ponadto Mazury zimową porą wyglądają po prostu bajecznie! Święta Bożego Narodzenia jak i Sylwester spędzony na Mazurach na pewno pozostanie na długo w pamięci. Warto podkreślić, iż zwyczaje świąteczne na Warmii i Mazurach uległy gruntownej zmianie, i współczesne tradycje pojawiły się stosunkowo niedawno. Na zwyczaje świąteczne składają się wierzenia ludności, związane nie tylko ze świętami katolickimi, lecz często zaduszkowymi.

Czas adwentu

Okres ten był niezwykle bogaty w tradycje. W jego czasie można było spotkać młodych chłopaków z gwiazdą czy też przebierańców (różnie zwanych w zależności d rejonu: Napierkami, Klonami albo Szymonami). W pierwszą niedzielę adwentu tradycyjnie zawieszano świeczkę na choinowym wianku zawieszonym pod sufitem. Z każdą kolejną niedzielą świeczki były dodawane. Adwent kończył się odprawianą w Wigilię Jutrznią na Gody, podczas którego to śpiewano pieśni oraz inscenizowano narodziny Chrystusa.

Okres świąteczny

Rozciągający się od Wigilii aż po święto Trzech Króli okres Świąt Bożego Narodzenia nazywany był wedle tradycji ludowej godami lub godnymi świętami. Podczas Wigilii nie przestrzegano postu, na świątecznym stole można było więc znaleźć potrawy zarówno mięsne (kiełbasa, pieczona gęś) jak i ryby. Nie praktykowany był zwyczaj dzielenia się opłatkiem jak i ubierania choinki. Zamiast tego w kącie pokoju stawiano snop siana albo wieszano zieloną jeglijkę. Zwyczaje znane nam ówcześnie na Mazury przywędrowały wraz z osadnikami z innych części kraju dopiero w XX wieku. Ciekawym faktem jest to, że jak już zwyczaj ubierania choinki zawitał do Mazurskich domów, ustawiali oni pod drzewkiem wypełnione jabłkami, piernikami, orzechami albo cukierkami talerze. Zamiast Mikołaja grzecznym dzieciom prezenty przynosił Nikolus (albo Pikolus; na Warmii Szemel).
Według wierzeń w wigilijną noc na ziemię przybywają dusze zmarłych. Żeby odkryć ich obecność piaskiem posypywano podłogi oraz ławy. A jeśli w rodzinie zdarzyła się śmierć na krótko przed świętami, zmarły był zapraszamy na wieczerzę przez wołających do z progu domowników.

Aktualnie na Warmii i Mazurach można odnaleźć elementy zapożyczone od naszych wschodnich sąsiadów. Inspiracja widoczna jest głównie w kuchni, i pochodzi głównie z Białorusi oraz Litwy. Na Wigilijnym stole przeważają zupy owocowe, tradycyjny barszcz, śledzie w oleju, pierogi z kapustą i grzybami, ziemniaki oraz przyrządzane na bardzo dużo różnych sposobów kasze. W dalszym ciągu na wigilijnym stole można znaleźć mięso (szczególnie pierwszego i drugiego dnia Świąt), w szczególności gęś oraz oczywiście ryby z wielu mazurskich jezior.