Szlak żeglugowy Giżycko – Węgorzewo

Szlak żeglugowy Giżycko

 

Mazury są miejscem unikatowym na skalę całej Europy. To właśnie tutaj znajduje się ciąg wielkich jezior, które odznaczają się zróżnicowaniem i możliwościami turystycznymi. Jest to kraina bogata historycznie i przyrodniczo, pełna zabytków i imprez kulturalnych. Z tych wszystkich względów jest miejscem uwielbianym przez turystów, a zwłaszcza żeglarzy, którzy mają okazję zwiedzać wszystkie zakątki na pokładzie jachtu.

 

Z Giżycka do Węgorzewa

 

Jest to jeden z najpopularniejszych szlaków żeglugowych, liczący sobie około 25 km. Trasa ta prowadzi przez północną część Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, a początek bierze w Giżycku, stanowiącym jeden z głównych portów regionu. Jest to idealne miasto, by służyło za początek trasy, zwłaszcza, iż można zobaczyć tu wiele ciekawych zabytków. Należą do nich między innymi XIV-wieczny zamek krzyżacki oraz zabytki pochodzące z XIX wieku. Wśród nich znajduje się wieża ciśnień z tarasem widokowym oraz fortyfikacje twierdzy Boyen.

Wypłynąwszy z portu w Giżycku znajdujemy się na Kanale Giżyckim, nad którym znajduje się most obrotowy. Jest to jedyna tego typu konstrukcja techniczna w całym systemie żeglugowym. Po pokonaniu Kanału kierujemy się powoli na jezioro Mamry, po drodze mijając kilka ciekawych przyrodniczych miejsc. Wśród nich znajdują się rezerwat torfowiskowy „Pierkunowo” oraz rezerwat głazowiskowy „Fuledzki Róg”. Ciekawostką tego ostatniego miejsca są odłamki ciemnozielonych skał, przyniesione w tę okolicę przez lodowiec z Gotlandii.

Kolejnym ciekawym miejscem jest miasto Sztynort, leżące około 14 km od początku trasy. Do historycznych zabytków regionu należy tutejszy XVII-wieczny pałac Lehndorfów. Został wzniesiony w barokowym stylu, a otacza go rozległy park. Zachęcamy także do odwiedzenia Tawerny Zęza, w której możecie pośpiewać wspólnie szanty i skosztować doskonałych posiłków.

Na ostatnim odcinku trasy kierujemy się ku Kanałowi Węgorzewskiemu i rzece Węgorapie. Bierze ona początek z jeziora Mamry, a swój bieg kończy w Obwodzie Kaliningradzkim. Pokonawszy ten odcinek wpływamy do Węgorzewa, gdzie także warto zatrzymać się na dłuższą chwilę.

W Węgorzewie zachęcamy do obejrzenia XIV-wiecznego krzyżackiego zamku, który jest obecnie przeznaczony do celów kulturalnych. Drugim interesującym zabytkiem może być XVII-wieczny kościół św. Piotra i Pawła. Warto również obejrzeć XIX-wieczne zabudowania, takie jak kamieniczki i ratusz.

Po zakończeniu zwiedzania zapraszamy do odwiedzenia tutejszych tawern, gdzie skosztować można lokalnych potraw oraz bliżej zapoznać się z kulturą żeglarską, jeśli to Wasz pierwszy rejs.